loading...

سيب سلامت

پزشكي

بازدید : 202
11 زمان : 1399:2

جراح مغز و اعصاب (Neurosurgeon) يك پزشك ماهر است كه در انجام جراحي مغز، نخاع، اعصاب محيطي و سيستم عروق مغزي تخصص دارد. جراحان مغز و اعصاب براي درمان طيف گسترده اي از اختلالات مغزي مادرزادي، تروما، تومور، اختلالات عروقي، عفونت ها، سكته مغزي و بيماري هاي دژنراتيو نخاعي آموزش ديده اند.

در حالي كه حتي يك متخصص مغز و اعصاب خوب هم تنها قادر به تشخيص و درمان اختلالات عصبي هستند، جراحان مغز و اعصاب علاوه بر تشخيص و درمان غير تهاجمي بيماري ها و اختلالات عصبي، اقدام به انجام عمل جراحي مي كنند. اقدامات جراح ارتوپدي اغلب با جراحي مغز و اعصاب در برخي از شرح وظايف مانند جراحي ستون فقرات همپوشاني دارد.

تمركز جراحي مغز و اعصاب بر چه مشكلاتي است؟

سيستم عصبي يك سيستم پيچيده و حساس است كه فعاليت هاي بدن را تنظيم و هماهنگ مي كند. به عنوان يك رشته پزشكي، نورولوژي بر سه سيستم عصبي مختلف متمركز است:

 • سيستم عصبي مركزي (CNS)
 • سيستم عصبي محيطي (PNS)

و سيستم مغزي مغزي داخلي (شبكه شريان ها و رگهاي كه خون را به مغز منتقل مي كنند)

روش هاي تشخيصي در جراحي مغز و اعصاب

جراحي مغز و اعصاب نياز به درجه بالايي از دانش فني و مهارت هاي پايه و پيشرفته جراحي است. ابزارهاي مورد استفاده در جراحي هاي مغز و اعصاب گسترده هستند. بسياري از اين ابزار حاوي فناوري هاي پيشرفته هستند. براي مثال ايمپلنت ها هوشمند مغزي و ميكروسكوپ دو ابزار پيچيده و بسيار كارآمد در اين تخصص هستند.

كليد موفقيت در جراحي مغز و اعصاب، مجموعه اي از ابزار راديولوژي است كه براي تشخيص و درمان اختلالات عصبي استفاده مي‌شود. برخي از اين ابزارها عبارتند از:

 • توموگرافي كامپيوتري (CT): يك تكنيك اشعه ايكس با كمك كامپيوتر است كه تصاوير مقطعي مختلفي از مغز يا نخاعي به صورت سه بعدي ايجاد مي كند
 • تصويربرداري رزونانس مغناطيسي (MRI): با استفاده از امواج مغناطيسي قوي براي توليد تصاوير بسيار دقيق، به ويژه از بافت نرم كاربرد دارد.
 • توموگرافي انتشار پوزيترون (PET) كه از يك منبع راديواكتيو براي بررسي عملكرد متابوليك در سيستم عصبي استفاده مي كند.
 • مگنتو-انسفالو-گرافي: يك روش براي نقشه برداري از مغز و ثبت سيگنال هاي عصبي با گيرنده هاي مغناطيسي است.

بازدید : 205
11 زمان : 1399:2

متخصص مغز و اعصاب خوب تصميم به درمان انواع خاصي از بيماران يا بيماري‌هاي خاص سيستم عصبي بدن ميگيرد. برخي از زيرمجموعه‌هاي تخصص مغز و اعصاب شامل:

متخصص مغز و اعصاب كودكان

يك دكتر مغز و اعصاب كودكان به درمان كودكان ۱ تا ۶ ساله‌اي كه از اختلالات و بيماري‌هاي عصبي رنج مي‌برند مشغول مي‌شود.

طب تسكيني (Palliative Medicine)

طبي كه هدف آن تشخيص، پيشگيري و كاهش درد و رنج در بيماران مبتلا به بيماري‌هاي جدي مغزي-نخاعي است. متخصصان در اين طب به تسكين درد بيماري‌ها و مشكلات زير مي‌پردازند:

 • بيماري پاركينسون
 • دمانس
 • اسكلروزيس جانبي آميوتروفيك
 • تومورهاي مغزي

ناتواني‌هاي عصبي

متخصص مغز و اعصاب در اين شاخه، به بررسي و درمان گروهي از اختلالات، كه در دوران كودكي شروع مي‌شوند و موارد زير را تحت تاثيرخود قرار مي‌دهند، مي‌پردازد:

 • اختلالات زبان
 • حركت
 • حس‌هاي خاص
 • و هوشياري مي‌شوند.

پزشكي عصبي-عضلاني

بهترين دكتر مغز و اعصاب در اين شاخه، به درمان اختلالاتي مي‌پردازد، كه بر روي موارد زير اثر مي‌گذارند:

سيستم عصبي محيطي – كه از اعصاب خارج از مغز و نخاع تشكيل شده است.

اتصالات عصبي-عضلاني – كه عصب را به عضلات متصل مي‌كند. شايع ترين نوع اين اختلال عصبي-عضلاني است. مياستنيا گراويس ( Myasthenia gravis) بيماري مزمن و بسيار قابل درمان، يكي از بيماري‌هاي عصبي-عضلاني است.

و ماهيچه – بيماري هايي كه اغلب به عنوان ديستروفي عضلاني يا ميوپاتي طبقه بندي مي‌شوند.

طب درد

بهترين متخصص مغز و اعصاب در اين شاخه اقدام به درمان دردهاي مزمن مي‌كند. دردهاي مزمني مانند:

 • سردرد
 • كمردرد
 • درد سرطاني
 • درد ناشي از آرتروز
 • درد نوروژنيك (درد ناشي از آسيب اعصاب محيطي يا سيستم عصبي مركزي)
 • و درد رواني (درد ناشي از بيماري‌هاي گذشته و يا هر آسيب نشانه قابل مشاهده در داخل و خارج از سيستم عصبي)
 • متخصص مغز و اعصاب و پزشكي خواب

مشكلات خواب ممكن است به علت آسيب به بخشي از مغز باشد. آسيب مغزي مانند سكته مغزي يا ساير بيماري هاي مرتبط با سيستم عصبي مركزي مانند بيماري پاركينسون ميتواند باعث ايجاد اختلالات خواب شوند.

اختلالات سيستم عصبي خودمختار يا Autonomic

بهترين دكتر مغز و اعصاب در اين حيطه، بر مشكلات مربوط به سيستم عصبي اتونوميك تمركز دارند. اين سيستم، وظيفه تنظيم عملكرد اندام‌هاي داخلي بدن مانند:

 • ضربان قلب
 • فشار خون
 • هضم غذا
 • تنظيم دماي بدن
 • و … را بر عهده دارد.

بازدید : 210
11 زمان : 1399:2

چگونه بايد درباره ويروس كرونا با بچه ها صحبت كنيم؟

با وجود شيوع ويروس كرونا در جهان و تبديل شدن آن به يك بيماري پاندميك و عالمگير، شايعات و اطلاعات درست و غلت زيادي درباره آن وجود دارد. با به‌روز رساني هاي دقيقه به دقيقه و آني، جاي تعجب نيست كه اين سيل اطلاعات باعث اضطراب و نگراني زيادي در ما و همچنين بچه هاي ما شده است.

چند نكته اساسي براي صحبت كردن درباره كرونا با بچه هاي كوچك

 • ابتدا اضطراب خود را كنترل كنيد و ريلكس باشيد
 • بدون هيچ مقدمه اي و بدون وقفه بحث را شروع كنيد
 • ببينيد كه بچه شما از قبل چه اطلاعاتي درباره ويروس كرونا دارد
 • اطلاعات مبتني بر واقعيت به او بدهيد و او را تشويق به رعايت بهداشت كنيد.
 • متناسب با سن و سالش با او صحبت كنيد
 • سطح استرس او را بررسي كنيد و به او در كاهش و يا مديريت استرس كمك كنيد.

بچه ها هر كاري كه بزرگسالان انجام ميدهند را دنبال ميكنند

بچه ها تا زماني كه ترس، هراس و اضطراب را در پدر و مادر خودشان نبينند نگران نيستند. بنابراين بسيار مهم است كه در پيش چشمان كودكان به هيچ عنوان نگران نباشيد و خود را كنترل كنيد. بچه ها و مخصوصا نوجوانان به دنبال الگويي مطمئن در بحران ها و شرايط بحراني ميگردند. و والدين به عنوان نزديك ترين و محتمل ترين الگوها شناخته ميشوند بنابراين والدين بايد مراقبت باشند كه ترس بر آن ها غلبه نكند. زيرا در اين صورت در انجام مسئوليت هاي خود به مشكل بر خواهند خورد.

آنچه بچه ها از ويروس كرونا ميدانند بسيار مهم است

از فرزند خود بخواهيد تا آنچه كه در مورد ويروس كروناي جديد مي داند را به شما بگويد. آنها را تشويق كنيد هر آنچه را كه شنيده اند يا خوانده اند به اشتراك بگذارند. حتي اگر فكر ميكنند چيزي كه ميدانند شايعه است. ممكن است بخواهيد آنچه را كه مي گويند بنويسيد، به خصوص اگر بيش از يك فرزند داشته باشيد. اطلاعاتي كه شما از اين گفتگو جمع مي كنيد مي تواند به شما كمك كند در ابتدا تعيين كنيد كه كدام حقايق بهتر است قبل از ساير اطلاعات در اختيار كودك قرار بگيريد.

مكالمه را فقط پيرامون حقايق ادامه دهيد

تمام اطلاعاتي كه به فرزند خود ميدهيد دقيقا بايد از منبع موسخي باشد. اين مي تواند به حداقل رساندن سردرگمي كودك كمك كند.

مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري ها و همچنين سازمان بهداشت جهاني دو سازمان معتبر هستند. براي شروع كار، ما به ۵ واقعيتي كه اين دو سازمان اطلاع رساني كرده اند اشاره خواهيم كرد:

 • برخي از علائم كرونا مشابه آنفولانزا است. سرفه، تب و تنگي نفس ۳ علامت اوليه كرونا هستند كه ميتواند در مورد كرونا نيز وجود داشته باشند.
 • كساني كه اين ۳ علامت را دارند بايد به پزشك مراجعه كنند و مراقب باشند تا ديگران را آلوده نكنند.
 • سرفه و عطسه دو راه انتقال ويروس كرونا هستند
 • شستن دست ها به طور مرتب و عدم دست زدن به صورت ميتواند به پيشگيري از كرونا كمك كند.
 • هنوز راه درمان كرونا كشف نشده است اما آمار بهبود يافتگان زياد است. اين يعني هر كسي كه كرونا بگيرد لزوما جان خود را از دست نخواهد داد.

بازدید : 188
11 زمان : 1399:2

كرونا ويروس خطرناكي است كه هرچند جديد نيست اما از آنجايي كه جهش پيدا كرده چند سر و گردن از ويروس هاي هم خانواده خود خطرناك تر و پيشرفته تر شده است. كرونا از حالت همه گيري خارج شده و تبديل به يك بيماري عام گير و پاندميك شده است. در حال حاظر كشورهاي مختلفي در سراسر دنيا درگير اين ويروس شده اند و اين درحالي است كه هنوز واكسن كرونا ويروس كشف نشده است. تنها پيشگيري و نكات مراقبتي ميتواند به جلوگيري از ابتلاء آن كمك كند اما اگر به آن مبتلا شويم چه؟

۵ ماده غذايي اساسي براي مقابله و كمك به درمان كرونا

ويتامين C

ويتامين C يك ماده مغذي اساسي است كه به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل مي كند. آنتي اكسيدان ها به مبارزه با راديكال هاي آزاد كمك مي كنند. راديكال هاي آزاد نوعي مولكول هاي ناپايدار هستند كه به سيستم ايمني بدن آسيب مي رساند. شواهدي وجود دارد كه نشان مي دهد ويتامين C به ويژه در تقويت سيستم ايمني بدن در مقابل كرونا است

ويتامين E

مانند ويتامين C، ويتامين E يك آنتي اكسيدان قدرتمند است. تحقيقات نشان مي دهد كه مقادير كافي ويتامين E براي حفظ و ارتقاء سيستم ايمني به ويژه در افراد مسن كمك كرد. دريافت اين ويتامين مخصوصا در خانم هاي مسن بسيار توصيه شده است

زينك يا روي

روي يك ماده معدني اساسي است كه در توليد برخي سلولهاي ايمني بدن نقش دارد. مؤسسات ملي بهداشت آمريكا (NIH) هشدار مي دهد كه حتي مقادير كم روي نيز ممكن است عملكرد سيستم ايمني بدن شما را مختل كند. بنابراين به جهت افزايش و تقويت سلول هاي سيستم ايمني مانند گلبول هاي سفيد مبارز خون، حتما مواد حاوي روي تهيه و مصرف كنيد

كاروتئوئيدها

نوع ديگري از آنتي اكسيدان ها، كاروتنوئيدها هستند. اين آنتي اكسيدان ها دسته اي از رنگدانه ها هستند كه بطور طبيعي در تعدادي از گياهان يافت مي شوند. هنگام مصرف ، كاروتنوئيدها به ويتامين A تبديل مي شوند (ماده مغذي كه به تنظيم سيستم ايمني بدن كمك مي كند)

امگا ۳

اسيدهاي چرب امگا ۳ نوعي اسيد چرب ضروري هستند كه به عنوان سركوب كننده التهابات بدن و همچنين تقويت كننده هاي طبيعي سيستم ايمني شناخته ميشوند. گرچه مشخص نيست كه آيا امگا ۳ مي تواند به مقابله با عفونت ها (مانند سرماخوردگي، آنفولانزا يا كرونا) كمك كند اما از آنجايي كه امگا ۳ مي تواند در برابر اختلالات سيستم ايمني مانند بيماري كرون، كوليت اولسراتيو و آرتريت روماتوئيد از شما محافظت كند ميتوان به جهت احتياط غذاهاي زير را براي مقابله و كمك به درمان كرونا مصرف كرد

براي مطالعه بيشتر: چيزهايي كه زنان باردار بايد درباره كرونا بدانند

بازدید : 207
11 زمان : 1399:2

اگر يك خانم باردار هستيد و يا يكي از خانم هاي اطرافتان باردار است، طبيعي است كه درباره ويروس كرونا كه به سرعت در حال پيشرفت در سراسر جهان است و تبديل به يك بيماري پاندميك شده است نگران باشيد.

زنان باردار نسبت به ويروس كرونا چقدر حساس هستند؟

به طور كلي ، زنان باردار نسبت به زنان غير باردار بيشتر مستعد ابتلا به بيماري هستند. زيرا بارداري به طور معمول در اغلب خانم ها سيستم ايمني را تضعيف كرده و پاسخ هاي ايمني را كاهش ميدهد. زنان باردار داراي تغييرات ايمني و فيزيولوژيكي هستند كه ممكن است آنها را در معرض عفونت هاي تنفسي ويروسي ، از جمله COVID-19 حساس تر كند.

نتيجه تحقيقات درباره تاثير ويروس كرونا بر زنان باردار چه ميگويد؟

در اين خصوص باز هم داده ها و اساسا تحقيقات انجام شده هنوز بسيار محدود هستند. نتيجه يك تحقيق اوليه نشان ميدهد كه زنان باردار احتمال كمتري دارد كه به بيماري كروناي شديد مبتلا شوند.

در فوريه سال ۲۰۲۰ ، مجله پزشكي The Lancet يك مطالعه بسيار كوچك در مورد تأثير كوويد-۱۹ بر زنان باردار منتشر كرد. چيزي كه در اين مطالعه گذشت به شكل زير است:

۹ زن باردار كه آزمايش كرونا ويروس مثبت داشتند ، مورد بررسي قرار گرفتند

· تمام زنان مورد مطالعه زناني بودند كه در ژانويه سال ۲۰۲۰ در ووهان چين زايمان كردند.

· هيچ يك از مادران علائم ويروس كرونا يا ذات الريه را نشان ندادند

· هيچكدام از مادران فوت نكردند

· ويروس كوويد-۱۹ در مايع آمنيوتيك، خون جفت، يا شير مادر يافت نشد

· و حتي خود نوزادان به دنيا آمده از شكم اين مادران آلوده به COVID-19 متولد نشدند

نظر متخصصان درباره نتايج تحقيقات انجام شده در خصوص تاثير كرونا بر بارداري

دكتر ترانه شيرازيان متخصص ژينكولوژي، زنان و زايمان، و بنيانگذار موسسه نجات مادران در مصاحبه اي ميگويد:

“اين تحقيق به نتايج خوش بينانه اي براي مادران باردار اشاره دارد ، اما ما همچنان خواستار انجام مطالعات بيشتر در اين خصوص هستيم تا شايد بتوان به قطعيت گفت كه نتايج آزمايشات در خصوص تاثيرات كرونا بر مادران منفي نيستند و هم مادران و هم جنين سالم خواهند ماند.”

گزارشي كه توسط سازمان بهداشت جهاني (WHO) در فوريه ۲۰۲۰ منتشر شد نيز نتايج مشابهي را يافت. گزارش WHO در خصوص تاثير كرونا بر مادران باردار به شكل زير است:

· در اين گزارش ۱۴۷ زن باردار مورد بررسي قرار گرفته است

· ۶۴ نفر به كوويد-۱۹ آلوده شدند، ۸۲ مورد مشكوك بود و ۱ مورد هم هيچ علائمي نداشت

· ۸ درصد از اين زنان “بيماري شديد” داشتند. در ۱٪ هم وضعيت بحراني بود.

· WHO نتيجه گرفت كه: “بر خلاف آنفلوانزا A (H1N1) ، در خصوص كرونا زنان باردار به نظر نمي رسد بيشتر در معرض خطر بيماري شديدي باشند.”

· براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد علائم و شيوع ويروس كرونا و راه هاي تقويت سيستم ايمني بدن در مقابل ويروس كرونا مي توانيد به سايت نسخه مراجعه كنيد.


بازدید : 188
11 زمان : 1399:2

با شيوع كروناويروس جديد يا كوويد-۱۹، ما چند هفته اي ميشود كه هر روز با توصيه هاي هوشياري در خصوص پيشگيري از ابتلاء به بيماري و نكات مراقبتي مواجه هستيم. حتي نحوه مراقبت از بيماران و يا مديريت بيماري را آموزش ديده ايم. همه اين نكات مفيد هستند اما چيزي كه خيلي به آن توصيه نميشود تقويت سيستم ايمني بدن است. زيرا براي مقابله با ويروس كرونا چيزي كه خيلي اهميت دارد تقويت بنيه دفاعي بدن است. چرا كه يك سيستم ايمني تقويت شده، ميتواند بهتر با كرونا مقابله كند و حتي شايد در صورت ابتلاء به آن، تنها با همين سيستم بتوان با كرونا مقابله كرد چون هنوز واكسن كرونا كشف نشده است.

نسخه در اين مقاله به 5 روش اساسي براي تقويت ايمني شما اشاره كرده است و اميدوار است كه همه هموطنانمان بتوانند با اين روش ها بختر به مقابله با كرونا بروند.

استرس را كاهش دهيد

وقتي استرس داريم بدن مان هورمونهاي استرس توليد مي كند كه سيستم ايمني بدن را درگير خود ميكند. بنابراين يكي از مهمترين راههاي تقويت سيستم ايمني بدن در مقابله با كرونا ويروس ، قطعا كاهش استرس است. براي كاهش استرس، بسيار بسيار مهم است كه بين كار و زندگي تعادل ايجاد كنيم و در صورت نياز، مدتي را از كار دور ماند و در خانه يا يك محل ايمن و پر از آرامش سپري كرد.

هر وقت خسته شديد بخوابيد

اگر به اندازه كافي نخوابيد، استرس روحي و رواني و همچنين استرس فيزيكي خود را افزايش ميدهيد. و استرس هميشه يكي از عوامل تضعيف و به چالش كشاندن سيستم ايمني بدن است. استرس به هر نحوي ميتواند سيستم ايمني و مصنويت شما در برابر عوامل بيماري زا را به خطر بي اندازد.

ويتامين هاي تقويت كننده سيستم ايمني را مصرف كنيد

براي حمايت و تقويت سيستم ايمني بدن در مقابله با كرونا، مي توانيد غذاهاي كمكي بخوريد كه ميتوانند خصوصيات تدافعي بدن را افزايش دهند. براي مثال مركبات، سير، كلم بروكلي، اسفناج و … ميتوانند چنين نقشي در تقويت سيستم ايمني بدن داشته باشند.

جلوي هر گونه التهاب را بگيريد

التهاب حتي در شرايط خيلي عادي براي بدن مضر است و سيستم ايمني بدن را بيش از حد به خود درگير ميكند. زماني كه در هر نقطه از بدن التهابي ايجاد ميشود سلول هاي سيستم ايمني به سرعت خود را به منطقه تحت التهاب ميرسانند تا با عوامل بيماري زا مقابله كنند. هر چه التهاب بيشتر باشد درگيري و تضعيف سيستم ايمني بييشتر ميشود و برعكس اين موضوع هم صادق است.

از توكسين ها و سموم دوري كنيد

سموم (هر سمي) مي توانند براي سيستم ايمني بدن ويران كننده باشند. به عنوان مثال، سموم توليد شده توسط انواع قارچ ها و كپك ها كه تحت عنوان مايكوتوكسين ها نيز شناخته ميشوند يكي از اين سموم خطرناك هستند كه ميتوانند سيستم ايمني بدن ما را ضعيف كرده و يا از بين ببرند.

نكته : در نهابيت به عنوان يك اصل مهم و اساسي سعي كنيد از شايعات در مورد كرونا دوري كنيد

بازدید : 125
11 زمان : 1399:2

كساني كه كرونا گرفته اند بايد چكار كنند؟

با توجه به اينكه كرونا ويروس مطابق پيش بيني ها در كشور گسترش پيدا كرده و شمار قابل توجهي از هموطنانمان به آن مبتلا شده اند، لازم ديديم كه مقاله اي درباره اين موضوع گردآوري كنيم.

اگر به كرونا مبتلا شده ايد به نكات و توصيه هاي زير توجه كنيد

در وهله اول با اورژانس تماس بگيريد و با ذكر علائم خود، از آن ها بپرسيد كه آيا امكان بستري شدن شما در بيمارستان وجود دارد يا نه. اگر اوضاع شما وخيم نباشد و علائم ويروس كرونا در شما خفيف باشد، احتمالا به شما گفته ميشود كه در خانه بمانيد و توصيه هايي كه در ادامه خواهيد خواند را به شما گوشزد خواهند كرد.

به جز مواقعي كه به بيمارستان ميرويد در خانه بمانيد

· در خانه بمانيد: افرادي كه به صورت خفيف علائم كرونا را دارند بايد به جهت اطمينان در خانه بمانند و تا آنجا كه برايشان مقدور است از خانه خارج نشوند.

· از حضور در اجتماعات اجتناب كنيد: اگر بيماري هستيد و مشكوك به كرونا، به محل كار، مدرسه يا مناطق عمومي نرويد.

· از حمل و نقل عمومي خودداري كنيد: براي جلوگيري از شيوع كرونا حتي اگر بيرون رفتيد با وسيله نقليه شخصي جابجا نشويد و به هيچ عنوان از وسايل حمل و نقل عمومي استفاده نكنيد.

خود را از افراد خانواده و حيوانات خانگي جدا و قرنطينه كنيد

· از ديگران دور شويد: تا حد ممكن ، بايد در يك اتاق جدا بمانيد و از ساير اعضاي خانواده و مخصوصا حيوانات خانگي دور شويد. اگر برايتان مقدور است جداگانه حمام كنيد و يا اگر حمام و دستشويي جدا داريد، حمام كاملا به شما اختصاص داده شود.

· تماس خود با حيوانات خانگي و حيوانات ديگر را محدود كنيد: هرچند كه هنوز ثابت نشده حيوانات خانگي و ساير حيوانات بتوانند كوويد-۱۹ را به شما منتلق كنند، اما اگر شما با آن ها در تماس باشيد شايد آن ها در نقش ناقل بيماري را به ديگران برسانند. براي مثال ممكن است شما با دست آلوده خود حيوان را لمس كنيد، سپس يكي از اعضاي خانواده بعد از شما همينكار را انجام داده و با دست زدن به صورتش باعث ورود كرونا به دستگاه تنفسي اش شود.

· حيوان خانگي خود را به جاي مطمئني بسپاريد: اگر خودتان مبتلا هستيد براي اطمينان به صورت موقت نگهداري از او را به دوستان، آشنايان و يا يك محل مطمئن بسپاريد.

قبل از مراجعه به مراكز درماني به پزشك زنگ بزنيد

با پزشك خود و يا اورژانس تماس بگيريد: اگر از قبل قرار ملاقات داشته ايد پيش از اينكه بخواهيد به مطب و يا بيمارستان برويد حتما با آنجا تماس بگيريد. و اگر علايمتان بدتر شد و يا خواستيد در بيمارستان بستري شويد نيز حتما زنگ بزنيد. شايد بيمارستان مكان مناسبي براي شما نباشد و يا اينكه امكان بستري شدنتان وجود نداشته باشد.

استفاده از ماسك را فراموش نكنيد

اگر خودتان بيمار هستيد: زماني كه به كرونا مبتلا شده ايد براي جلوگيري از آلوده كردن اطرافيان و حيوانات خانگي بايد حتما ماسك بزنيد. حتي اگر كسي در خانه نيست بهتر است جهت احتياط ماسك بزنيد.

براي مطالعه بيشتر: نحوه استفاده صحيح از ماسك براي مقابله با كرونا ويروس

بازدید : 199
11 زمان : 1399:2

مطابق اعلام سازمان جهاني بهداشت، كه از هفته پيش اعلام كرد، تا ساخت واكسن كرونا ويروس ممكن است دست كم ۱۸ ماه زمان مورد نياز باشد. البته اين واكسن ميتواند خيلي زودتر از اين ها ساخته شود، اما پروتكل هاي علمي اجازه آزمايش روي انسان را نميدهد. وقتي گفته ميشود كه ۱۸ ماه طول خواهد كشيد تا واكسن ساخته شود منظور، زماني است كه واكسن براي استفاده عموم ساخته شده و در دسترس باشد.

اولين گام ها براي ساخت واكسن كرونا

دولت چين در اواسط ماه ژانويه بود كه توالي RNA كروناويروس جديد را به صورت كامل منتشر كرد. اين ويروس كه تا چند روز پيش با نام كوويد-۱۹ شناخته ميشد اكنون تغيير نام پيدا كرده و با نام سارس-كوو-۲ يا (SARS-CoV-2) شناخته ميشود. انتشار توالي كامل اين ويروس تمام موسسات پژوهشي در دنيا را وا داشت كه براي ساخت واكسن كرونا قدم هاي جدي بردارند.

استراليا پيشگام در راه پيدا كردن درمان كرونا

بعد از انتشار اطلاعات و توالي RNA كرونا تقريبا در اواخر ماه ژانويه، در كشور دومي به جز چين اقدام به كشت ويروس شد. اين كشور استراليا است و محل كشت ويروس نيز يك موسسه به نام دوهرتي است كه در ملبورن واقع شده است. كشت اين ويروس اولين و محكم ترين گام براي پيدا كردن واكسن كرونا است. بعد از اولين كشت ها ساير محققان در كشورهاي اروپايي و آمريكا به ويروس زنده كرونا دست پيدا كردند.

خواندن مطلب زير نيز به شما توصيه ميشود

آزمايش كرونا ويروس چيست ؟

ساخت يك واكسن معمولي ۲ تا ۵ سال طول ميكشد

اگر بخواهيم صادق باشيم و به تاريخچه ساخت واكسن هاي جديد نگاهي بي اندازيم متوجه خواهيم شد كه فرآيند ساخت واكسن از لحظه شروع تا مرحله آزمايش انساني چيزي بين ۲ تا ۵ سال طول ميكشد. ولي وضعيت علم در اين دهه با دهه هاي گذشته كمي متفاوت است. پژوهشگران اين بار يكدل در تمام دنيا با هم همكاري ميكنند و احتمالا ميتوانند در مدت كوتاهي و كمتر از آنچه فكرش را ميكنيم موفق به ساخت واكسن كرونا شوند.

كرونا يك شبه درمان نميشود

ساختن واكسن هاي موثري براي ويروس هاي خطرناكي مثل كرونا به هيچ عنوان كار ساده اي نيست و نميتوان در يك شب و در يك چشم به هم زدن موفق به اينكار شد. اما ما خوشبينيم كه اگر همه برنامه هاي در نظر گرفته شده براي ساخت واكسن به درستي پيش برود، ما به وزدي شاهد ساخت واكسن و درماني براي مقابله با كرونا خواهيم بود. محققان بر اساس تجربه شيوع سارس درس هاي زيادي آموخته اند و ما بايد علاوه بر رعايت نكات بهداشتي و ايمني براي جلوگيري از عوامل انتقال كرونا ، اميدوار باشيم.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد شيوع ويروس كرونا و يا آموزش نكات مقابله با نحوه انتقال آن(مثل نحوه استفاده از ماسك جهت مقابله با ويروس كرونا) مي توانيد به سايت noskhe .com مراجعه كنيد.

بازدید : 103
11 زمان : 1399:2

توصيه هاي ذكر شده در اين مقاله براي عموم مردم است اما اگر شما يا اطرافيانتان با يك بيماري نادر يا كمتر شايع مواجه هستيد بيشتر روي نكات ذكر شده در اين مقاله تمركز كنيد.

چند نكته براي پيشگيري از كرونا ويروس جديد

براي جلوگيري از شيوع كرونا ويروس از لوازم هيچكسي استفاده نكنيد

در مراكز تحصيلي، اداره ها و ساير مراكز شغلي ديگر از وسايل ديگران استفاده نكنيد و حتي الامكان فاصله را رعايت كنيد.

از تماس مراقبت نشده با حيوانات غيرخانگي خودداري كنيد

حيوانات خياباني شايد خودشان مريض نباشند و به كرونا مبتلا نشوند اما ميتوانند ناقل آن باشند. حتي اگر قصد غذارساني به آن ها را داريد نكات بهداشتي را رعايت كنيد تا نه به شما و نه آن ها آسيبي نرسد. البته هنوز ثابت نشده كه حيوانات خياباني در انتقل كرونا نقش دارند يا خير.

براي پيشگيري از كرونا شوينده حاوي الكل تهيه كنيد

هرچند كه شستشوي دست ها با كمك آب و صابون ميتواند براي پيشگيري از بيماري كرونا مفيد باشد، اما در كنار آن ميتوانيد شوينده هاي دست و صورت كه حاوي الكل هستند را نيز استفاده كنيد. فقط دقت كنيد كه غلظت و درصد الكل در شوينده بايد بين ۶۰ تا ۷۰ درصد باشد. الكل صنعتي غلظتي حدود ۹۶ درصد دارد و توانايي كشتن ويروس كرونا را ندارد بنابراين تلاش كنيد كه حتما شوينده حاوي الكل ۶۰ درصد بخريد.

مايعات زياد بنوشيد

نوشيدن مايعات ميتواند آب بدن را تامين كرده و به تقويت سيستم ايمني بدن كمك كند. بهتر است كه آب ولرم بنوشيد. در كنار نوشيدن آب معمولي و تميز ميتوانيد آب مركبات و ميوه هاي سالم و تازه ديگر را نيز امتحان كنيد.

دست و صورت خود را بيشتر بشوييد

براي پيشگيري از بيماري كرونا، بهترين راهكار شستشوي به موقع و مكرر دست و صورت است. كساني كه بيماري هاي نادر دارند، بايد بيشتر اينكار را انجام دهند. براي اين منظور دست و صورت خود را با آب گرم و صابون بشوييد. غرغره كردن آب گرم و نمك نيز ميتواند ايده خوبي باشد.

با اولين علائم كرونا به پزشك خود زنگ بزنيد

چنانچه متوجه شديد كه علائم كروناويروس را داريد سريعا تلفن خود را برداشته و با پزشك معالج خودتان تماس بگيريد. تمام علايمي كه احساس ميكنيد غيرعادي هستنند را براي پزشك خود تشريح كنيد و از او بپرسيد آيا نيازي به معاينه حضوري يا مراجعه به اورژيانس و مراكز درماني داريد يا خير.

براي مطالعه بيشتر در مورد عوامل انتقال ويروس كرونا در بانك ها مراكز عمومي و ... مي توانيد به noskhe.com مراجعه كنيد

بازدید : 186
11 زمان : 1399:2

كروناويروس از چه خانواده اي است؟ چگونه تشخيص داده ميشود؟ آيا هر آزمايشگاهي ميتواند عفونت اين ويروس را تشخيص دهد؟ آيا آزمايش خاصي تحت عنوان آزمايش كرونا وجود دارد؟ با ما همراه باشيد تا در اين مقاله به بررسي اين سوالات بپردازيم.

آزمايش كروناويروس چيست؟

آزمايش ويروس كرونا به دنبال يافتن علائم ويروس كرونا در ترشحات بيني، خون يا ساير مايعات بدن است. كرونا از انواع ويروس هايي هستند كه سيستم تنفسي را آلوده مي كنند.

خانواده كرونا در حالت عادي بيخطرند!

آنها هم در حيوانات و هم در انسان ها ميتوانند خرابكاري كنند. عفونت هاي اين ويروس در سراسر جهان شايع است. اين خانواده ويروسي در حالت عادي معمولاً باعث بيماري جدي نمي شوند. اما گاهي اوقات كروناويروسي كه حيوانات را آلوده مي كند، تغيير كرده و به يك كروناويروس جديد مبدل مي شود كه مي تواند افراد را به شكلي جدي و خطرناك آلوده كند. ويروس هاي كروناي منتقله از حيوانات مي توانند جدي تر باشند و بعضي اوقات منجر به ذات الريه يا سينه پهلو مي شوند. ذات الريه يك بيماري تهديد كننده زندگي است كه در آن مايعات در ريه ها ايجاد مي شوند.

آزمايش كرونا ويروس جديد براي چه هدفي انجام ميشود؟

اين آزمايش براي كمك به تشخيص عفونت ها و كمك به جلوگيري از شيوع كرونا ويروس استفاده مي شود.

چرا به آزمايش كروناويروس نياز داريم؟

اگر علائم عفونت اين ويروس را داريد و به تازگي به مناطقي از جهان سفر كرده ايد كه ميزان عفونت آنها زياد است ممكن است به آزمايش نياز داشته باشيد. همچنين اگر با كسي كه به يكي از آن مناطق سفر كرده است برخورد داشته ايد نيز بايد آزمايش ويروس كرونا بدهيد.

علائم اغلب عفونت هاي كروناويروس شامل موارد زير است:

· تب

· سرفه كردن

· تنگي نفس

· گلو درد

· سردرد

با انجام اقدامات زير مي توانيد خطر ابتلا به عفونت را كاهش دهيد:

· دست هاي آلوده از مهم ترين عوامل انتقال كرونا ويروس هستند پس دستان خود را حداقل ۲۰ ثانيه با آب و صابون بشوييد. اگر صابون و آب در دسترس نيست ، از يك ضدعفوني كننده حاوي الكل استفاده كنيد كه حداقل ۶۰ درصد الكل داشته باشد.

· از لمس كردن چشم ، بيني و دهان خودداري كنيد.

· در صورت امكان از افرادي كه سرفه مي كنند و عطسه مي كنند دوري كنيد.

· اشياء و سطوحي كه غالباً لمس ميشوند را با اسپري ضد عفوني كننده خانگي يا پاك كنيد.

تعداد صفحات : 39

درباره ما
آمار سایت
 • کل مطالب : 579
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 552
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 439
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 7896
 • بازدید ماه : 36138
 • بازدید سال : 142349
 • بازدید کلی : 142349
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی