loading...

سيب سلامت

پزشكي

بازدید : 176
شنبه 14 تير 1399 زمان : 16:45

چرا کودک شما دچار حالت روحی بدخلقی می شود

حالت روحی بدخلقی، حالتِ عاطفی مشابه یک طوفان تابستانی است – ناگهانی و گاهی شدید. در یک دقیقه شما و کودکتان در حال لذت بردن از شامتان در یک رستوران هستید، یک دقیقه بعد او در حال گریه و زاری، ناله است و بعد از آن تا جایی که می تواند بلند جیغ می کشد، چون نی اش خم شده است. کودکان، از زمانی که کودک یک ساله می شود و ۳ سالگی مستعد بدخلقی هستند.

چگونه یک بدخلقی را اداره کنیم: 4راه حل

۱ . خونسردی خود را از دست ندهید. بدخلقی منظره جالبی نیست. افزون بر لگد زدن، جیغ زدن و با مشت کوبیدن به زمین، مجموعه رفتار او ممکن است شامل پرت کردن اشیا، زدن، و نگه داشتن نفسش تا زمانی که آبی شود، نیز باشد. با اینکه ممکن است اداره کردن این وضعیت سخت باشد، خیالتان می تواند راحت باشد، که برای کودکی که دچار بدخلقی شده است، حتی نگه داشتن نفس هم رفتاری طبیعی است.

وقتی کودکتان دچار بدخلقی شده است، نمی تواند به دلیل و برهان گوش دهد، بنابراین به فریاد زدن یا تهدید شما پاسخ – منفی- خواهد داد. مادر یک کودک دو ساله می گوید، “من دریافتم که هرچه بیشتر بر سرِ برندن فریاد می زدم که بس کند، بیشتر از کوره در می رفت.” او دریافت، چیزی که به جای این کار اثر داشت، آن است که بنشیند و تا زمانی که خشمگین است کنار او باشد.

۲ . به خاطر داشته باشید که فرد بالغ شما هستید. فرقی ندارد این بدخلقی چقدر طول می کشد، بی دلیل نپذیرید یا سعی نکنید با نوپایتان که در حال جیغ کشیدن است، بحث کنید. این کار، به خصوص وسوسه ایی برای تسلیم شدن، به عنوان راهی برای پایان دادن داستان در انظار عمومی است. سعی کنید درباره اینکه دیگران چطور فکر می کنند نگران نباشید – هرکسی که پدر یا مادر است، روزی در این موقعیت بوده است.

۳ . از تنبیه تایم اوت با تدبیر استفاده کنید. بسته به کودک، استفاده گهگاه از تایم اوت، با شروع از زمانی که کودک هجده ماهه می شود ، می تواند وقتی دچار بدخلقی می شود، به او در مدیریت بهتر احساساتش کمک کند. یک تایم اوت، به خصوص وقتی بدخلقی کودکتان شدید است و روش های دیگر کار نمی کند، می تواند موثر باشد. قرار دادن فرزندتان در فضایی آرام یا – از آن بهتر – نقطه ایی خسته کننده برای یک بازه زمانی کوتاه (حدود یک دقیقه به ازای هر یک سال از سنش) می تواند درس خوبی برای آموزش تسکین دادن-خود است.

4.بگذارید کودکتان بداند او را دوست دارید. وقتی کودکتان آرام است و برای صحبت درباره بدخلقی اش فرصتی یافتید، او را در آغوش بگیرید و به او بگویید که دوستش دارید. رفتار خوبی که شامل آرام بودن کودکتان و صحبت کردنش درباره مسائل با شماست، اهمیت دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کودک یک ماهه تا دو ساله می توانید به سایت بهداشت و سلامت نسخه مراجعه کنید.

بازدید : 212
چهارشنبه 7 خرداد 1399 زمان : 12:46

هر زماني هر نوع نگراني در مورد دندان‌هاي شلوغ يا كج، مشكلات نيش (بايت) يا ساير موارد مربوط به تراز دندان‌ها و فك داريد بهتر است به متخصص ارتودنسي مراجعه كنيد. اما اگر صاحب فرزند هستيد بهتر است از سن 7 سالگي آن ها را براي ارزيابي، پيشگيري يا درمان زودرس به يك كلينيك دندانپزشكي خوب يا نزد متخصص ارتودنسي كودكان ببريد.

دليل شروع ارزيابي و درمان ارتودنسي كودكان از سن 7 سالگي به اين خاطر است كه، بيشتر مشكلات جزئي و ظريف مربوط به رشد فك و يا دندان ها حدودا از اين سنين آغاز مي‌شود. بيشتر بچه‌ها درمان فعال ارتودنسي را بين سنين 9 تا 14 سالگي شروع مي‌كنند. ارتودنتيست ها توصيه مي‌كنند در حالي كه فرزند شما هنوز در حال رشد است، مشكلات دنداني آن ها را اصلاح كنيد. زيرا پس از به اتمام رسيدن سن رشد و بالغ شدن آن ها، پروسه هاي درماني ارتودنسي ممكن است طولاني تر و پرهزينه تر باشد.

آيا استفاده از بريس ارتودنسي دردناك است؟

نمي‌توان گفت كه استفاده از اين ابزار دردناك است. بهتر است به جاي “درد” از واژه احساس ناراحتي استفاده كنيم. حتي اگر شما به عنوان بزرگسال از اين ابزار ارتودنسي استفاده كنيد در چند روز ابتدايي ممكن است احساس ناخوشايندي داشته باشيد، كه به مرور زمان اثري از آن باقي نخواهد ماند. به طور مشابه كودكاني كه از بريس ها استفاده مي‌كنند، ممكن است هنگام نصب و تنظيم بريس، رابر باند و هدگير و يا هر وسيله جديد ديگري كمي ناراحتي را تجربه و احساس كنند.

كودكان بايد چه مدت زماني از بريس استفاده كنند؟

طول مدت درمان ارتودنسي كودكان متفاوت است و مي‌توان گفت كه بستگي به فاكتورهاي مختلفي دارد:

 • نوع مشكل موجود در دندان
 • ميزان همكاري فرزند شما با ارتودنتيست
 • و رشد فرزند شما
 • اما به طور معمول، اغلب كودكان از 18 تا 36 ماه از بريس استفاده مي‌كنند.

كودكان چه مدت بايد از رتينر يا نگهدارنده ها استفاده كند؟

هرچند كه اين كار ممكن است هميشه عملي نشود، اما در حالت ايده آل، كودك شما حتي اگر تنها يك شب در هفته باشد، بايد براي هميشه از نگهدارنده يا ريتينر ارتودنسي استفاده كند. دندان نيز درست مانند بقيه اجزاي بدن دچار تغيير و تحولاتي مي‌شود. اگر كودك شما از استفاده از نگهدارنده خودداري كند، بايد منتظر بروز تغييرات جزئي در دندانهاي او باشيد.

آيا دندانپزشك مي‌تواند كار ارتودنسي كودكان را انجام دهد؟

بله بسياري از دندانپزشكان براي برخي از پروسه‌ هاي ارتودنسي آموزش ديده‌اند. با اين وجود آن ها نميتوانند تمام كارهايي كه يك متخصص ارتودنسي انجام ميدهد را انجام دهند و براي داشتن درمان هاي حرفه اي و تخصصي شما در نهايت بايد به يك متخصص ارتودنتيست مراجعه كنيد.

بازدید : 197
چهارشنبه 7 خرداد 1399 زمان : 12:42

درمان‌هاي ارتودنسي مي‌توانند تعداد زيادي از مشكلات عدم تراز دندان ها را برطرف كند و حتي از بروز مشكلات سلامتي ديگر در آينده پيشگيري كند. برخي از رايج ترين مشكلات ناصاف بودن دندان ها كه يك متخصص ارتودنسي ميتواند با دستگاه هاي مختلف مانند ارتودنسي ثابت و متحرك درمان كند عبارتند از:

كراودينگ دندان ها، كه به معني شلوغي دندان ها و به ريختگي آن ها است و ميتواند باعث مشكل در تكلم، مشكل در مسواك زدن و جويدن شود.

ناهماهنگي مربوط به فك هاي بالا و پايين كه ميتواند باعث بروز درد در گوش، سر و صورت، مشكلات زيبايي و تداخل در تكلم شود. به اين ناهماهنگي ها اصطلاحا مال اكلوژن گفته ميشود و شامل اوربايت، آندربايت، كراس بايت، ديپ بايت، جت بايت و ... ميشوند.

ايجاد فاصله زيادي و قابل توجه در ميان دندان ها.

اين متخصصان همچنين مي‌توانند از بروز مشكلات، بيماري‌ها و اختلالات زير كه مي‌توانند ناشي از مشكلات دنداني باشند پيشگيري كنند:

 • سردرد يا گردن درد؛
 • اختلالات مربوط به خواب؛
 • اختلال مفصل تمپورومنديبولار يا مفصل فكي گيجگاهي؛
 • مشكلات قلبي ناشي از عفونت لثه؛
 • بيماري لثه؛
 • و ... .

بازدید : 196
چهارشنبه 7 خرداد 1399 زمان : 12:39

ارتودنسي چيست؟

ارتودنسي يا (Orthodontic) يك رشته كاملا تخصصي در حوزه دندانپزشكي است. متخصصان دندانپزشكي در اين رشته به ترميم و درمان موقعيت نامناسب دندان ها و فَك مي‌پردازند.

متخصص ارتودنسي كيست؟

به دندانپزشك متخصصي كه با كمك دستگاه‌هاي مختلف ارتودنسي به درمان مشكلات عدم‌هماهنگي و عدم تراز دندان‌ها و فَك مي‌پردازد، ارتودنتيست يا متخصص ارتودنسي گفته مي‌شود

تفاوت دندانپزشك عمومي با متخصص ارتودنسي

همانطور كه گفته شد، ارتودنتيست در واقع يك دندانپزشك است. بنابراين تمام كارهايي كه يك دندانپزشك عمومي انجام مي‌دهد را، يك ارتودنتيست مي‌تواند انجام دهد. اما او آموزش‌هاي تخصصي‌تري را پشت سر گذاشته و يك سرو گردن دانش و مهارت بيشتري در خصوص دندان ها، فك و صورت كسب كرده است. هرچند كه محل كار دندانپزشك و متخصص ارتودنسي در واقع كلينيك دندانپزشكي است، اما كلينيك‌ هايشان با هم تفاوت‌هايي زيادي دارد

دندانپزشك در يك كلينيك دندانپزشكي عادي به مراجعان خدمت رساني مي‌كند و اغلب امكانات لازم جهت انجام كارهاي تخصصي‌تر را ندارد. اما محل كار يك متخصص ارتودنسي تخصصي است. و اصطلاحا تحت عنوان كلينيك دندانپزشكي تخصصي يا حتي فوق تخصصي شناخته مي‌شود.

انواع دستگاه هاي ارتودنسي مورد استفاده توسط ارتودنتيست ها

براي منظم و صاف كردن دندان هاي به هم ريخته و يا دندان هايي كه داراي مشكلات عدم هماهنگي ديگري هستند از دستگاه هاي مختلفي استفاده مي‌شود كه به مرور زمان دندان ها را صاف مي‌كنند. برخي از اين دستگاه ها عبارتند از:

 • انواع براكت ها با اجزاي سازنده آن ها؛
 • انواع هدگير؛
 • نگهدارنده هاي ارتودنسي يا همان ريتينرها؛
 • فضا نگهدارنده ها؛
 • پليت هاي بايت؛
 • اكسپندرها يا وسيع كننده هاي كام؛
 • انواع فنرها؛
 • انواع جداكننده ها؛
 • قفس يا كيج زباني؛
 • و ... .

فوايد ارتودنسي

 • بهبود توانايي جويدن غذا؛
 • بهبود و رفع اختلال در گفتار؛
 • آسانتر شدن مسواك زدن و تميز كردن دندان ها؛
 • كاهش حفره دنداني و بيماري پريودنتال؛
 • كاهش دندان قروچه و ساييده شدن دندان هاي خلفي؛
 • كاهش خطر آسيب ديدگي دندان‌هاي بيرون زده؛
 • و ... .

بازدید : 204
چهارشنبه 7 خرداد 1399 زمان : 12:37

ارتودنسي ثابت متداولترين نوع تجهيزات ارتودنسي امروزي است كه در حال استفاده است.

اين نوع ارتودنسي از براكت هاي كوچكي تشكيل شده است كه با يك چسب مخصوص به سطح جلويي دندان ها وصل مي شوند.

سپس براكت ها با يك سيم نازك قوس دار به هم متصل مي شوند و با حلقه هاي الاستيك ( گاهي رنگي ) در محل نگه داشته مي شوند.

ارتودنسي ثابت با بريس فلزي مرسوم

بريس ها جزء ارتودنسي ثابت هستند به اين معني كه براي درمان مشكل ناصاف بودن دندان ها از دستگاه هايي استفاده مي كنيم كه تا پايان دوره درمان حتما و حتما بايد به دندان ها متصل باشند. بريس فلزي يا همان سيم و براكت ارتودنسي در اصطلاح عامه، رايج ترين و مرسوم ترين درمان ارتودنسي براي صاف كردن دندان هاي كج و ناصاف است. اين بريس ها از اجزاي مختلفي مثل سيم، براكت، الاستيك ارتودنسي، بند و .... تشكيل شده اند. بريس فلزي براي هر سني و هر مشكلي مناسب هستند. هزينه ارتودنسي ثابت با بريس ها در مقايسه با ساير درمان ها معمولا كمتر است.

آيا ارتودنسي ثابت براي من مناسب است؟

پاسخ اين سوال را متخصص ارتودنسي شما در اولين معاينه به شما اعلام مي كند.

همچنين او درباره گزينه هاي درماني و هزينه ارتودنسي و مدت درمان به شما توضيحاتي خواهد داد.

امروزه با پيشرفت هايي كه به حيطه اين درمان وارد شده است ، حتي بزرگسالان نيز مي توانند از اين درمان بهره بگيرند.

تنها كافي است كه شما داراي لثه هاي سالمي باشيد.

درمان ارتودنسي ثابت چقدر زمان مي برد؟

بسته به شدت مشكل ارتودنسي و دامنه درمان به طور معمول اين ارتودنسي 6 تا 30 ماه طول مي كشد.

براي تنظيم و دستكاري اين نوع ارتودنسي هر چهار الي هشت هفته قرار ملاقات هايي گذاشته مي شود.

پس از اتمام دوره و برداشتن بريس ثابت از دهان شما حالا نوبت به استفاده از نگهدارنده هاي پلاستيكي مي رسد.

اين نگهدارنده هاي متحرك را بايد 22 ساعت در شبانه روز استفاده كرد.

پس از طي دوره و مستقر شدن دندان ها در جاي جديد خود مدت زمان استفاده از اين نگهدارنده هاي نيز كاهش مي يابد.

انواع ارتودنسي ثابت

اكثريت قريب به اتفاق بيماران ارتودنسي به وسيله بريس ثابت درمان مي شوند.

در اغلب موارد اين لوازم ثابت از نوع فلزي هستند.

امروزه گزينه هاي ديگري از بريس ها به حيطه اين درمان وارد شده اند.

اين در حالي است كه بريس هاي ثابت فلزي همچنان بيشترين استفاده را دارند.

بياييد نگاهي به برخي از گزينه هاي موجود در وسايل ارتودنسي بيندازيم.

 • بريس هاي ثابت با براكت هاي فلزي
 • بريس هاي ثابت با براكت هاي سراميكي
 • بريس ثابت ديمون

بازدید : 256
چهارشنبه 7 خرداد 1399 زمان : 12:32

آيا دستگاه ها يا درمان هاي ارتودنسي وجود دارد كه در يك دوره درماني كوتاه مدت فقط به اصلاح دندان هاي جلو بپردازد؟

بله چنين دستگاه ها و روش هاي درماني وجود دارد. شما با كمك اين درمان ها ميتوانيد به مدت 4 تا 6 ماه برخي از مشكلات جزئي و ناصاف بودن دندان هاي جلويي خود را برطرف كنيد. اما به اين نكته هم توجه كنيد كه درمان ارتودنسي كه موثر باشد معمولا طولاني است و شايد از 1 تا 3 سال طول كشيد. اين درمان ها قطعي هستند ولي درمانهاي كوتاه مدت ممكن است هم به خوبي جواب دهد و هم قابل بازگشت باشد.

بهترين راه براي اينكه متوجه شويد چه نوع درماني براي شما مناسب است مراجعه به يك متخصص ارتودنسي خوب است(براي مثال اگر در تهران هستند سعي كنيد بهترين متخصص ارتودنسي در تهران را پيدا كنيد تا بهترين بريس ها را براي شما نصب كند). او بايد شما را از نزديك ببيند، معاينه كند و بسته به مشكلتان و همچنين مقدار توانايي مالي كه داريد بهترين درمان را براي شما انتخاب كند.

چطوري يك متخصص ارتودنسي خوب در تهران پيدا كنم؟

راه هاي زيادي براي پيدا كردن بهترين متخصص ارتودنسي از قبيل اينترنت ، سرچ گوگل، شبكه هاي اجتماعي، نمونه كارها و... وجود دارد. همچنين حين پيدا كردن چنين متخصصي به موارد زير هم توجه داشته باشيد:

· تخصص دندانپزشك

· تجربه او

· موقعيت جغرافيايي

· هزينه هاي درمان و خدمات ارائه شده توسط او

· نحوه برخورد

· فضاي مطب

· و ....

بازدید : 213
چهارشنبه 7 خرداد 1399 زمان : 12:27

انواع مختلف درمان ارتودنسي براي كودكان، نوجوانان و بزرگسالان

امروزه براي هر نوع مشكل ارتودنسي ده ها نوع درمان و دستگاه مختلف وجود دارد. اگر ميخواهيد به زودي دندان هاي ناصاف و به هم ريخته خود را با ارتودنسي درمان كنيد يا اگر تنها درباره درمان هاي ارتودنسي كنجكاو هستيد اين مقاله را بخوانيد تا شما را با انواع مختلف درمان و مخصوصا بريس ارتودنسي آشنا كنيم.

ارتودنسي ثابت با بريس فلزي مرسوم

بريس ها جزء ارتودنسي ثابت هستند به اين معني كه براي درمان مشكل ناصاف بودن دندان ها از دستگاه هايي استفاده مي كنيم كه تا پايان دوره درمان حتما و حتما بايد به دندان ها متصل باشند.

ارتودنسي نامرئي با بريس سراميكي (ارتودنسي سراميكي)

امروزه بيشتر افرادي كه نياز به اصلاح مشكلات تراز دندان دارند رو به ارتودنسي نامرئي آورده اند. ارتودنسي نامرئي به نوعي درمان گفته ميشود كه در آن متخصص ارتودنسي از دستگاه هايي استفاده ميكنند كه در عين اينكه بهترين نتيجه را در بر دارند، يا قابل مشاهده نيستند و يا به سختي ميتوان آن ها را ديد. به اين درمان در اصطلاح عاميانه ارتودنسي شفاف هم گفته ميشود. يكي از مهمترين و بهترين دستگاه هاي ارتودنسي نامرئي بريس سراميكي است.

ارتودنسي خودتنظيم يا ديمون

ارتودنسي با ديمون تقريبا مشابه ارتودنسي ثابت با بريس هاي نامرئي است. اما تفاوت هاي جزئي با هم دارند. ما در درمان با بريس فلزي، معمولا از براكت هاي تقريبا ثابت استفاده ميكنيم اما در ديمون از براكت هايي استفاده ميكنيم كه اجازه تنظيم و حركت آزادانه دندان ها بدون اصطكاك را براي ما فراهم ميكند. هزينه ارتودنسي ديمون كمي بالاتر از ارتودنسي با بريس فلزي است.

ارتودنسي لينگوال

اين دستگاه هاي ارتودنسي دقيقا مشابه با بريس هاي فلزي مرسوم هستند. با اين تفاوت كه ما بريس لينگوال را به پشت دندان ها متصل ميكنيم. (بريس معمولي به جلوي دندان وصل ميشود). به خاطر اينكه كسي بريس لينگوال را نمي بيند ما به اين روش درمان نوعي ارتودنسي نامرئي نيز مي گوييم.

بازدید : 284
سه شنبه 6 خرداد 1399 زمان : 17:49

استفاده از سفيد كننده هاي دندان به وسيله دندانپزشك يك راه مناسب براي بدست آوردن لبخند زيبا است.

اما در اين باره بايد همه جوانب را در نظر گرفت.

بسياري از سفيد كننده هاي خانگي ممكن است علاوه بر خطر از دست رفتن پول ، بدون مجوز ارائه شوند.

اين محصولات مي توانند دندان هاي شما را در معرض آسيب هاي جبران ناپذيري قرار دهند و ميناي دندان شما را تخريب كنند.

بنابراين بياييد اين چهار نكته را با هم مرور كنيم.

1.به دندانپزشك مراجعه كنيد

براي سفيد كردن دندان در نظر داشته باشيد كه بسيار مهم است كه اين عمل را نزد يك دندانپزشك واجد شرايط بايد انجام دهيد.

2. آيا ازخمير دندان انتظار معجره داريد؟

از خمير دندان خود انتظار نداشته باشيد كه دندان هاي مرواريدي به شما بدهد.

تمام خمير دندان ها درست مانند مواد شوينده روي سطح دندان ها اثر مي گذارند.

وقتي اين مواد به وسيله برس هاي مسواك بر روي دندان شما كشيده مي شوند ، تنها مي توانند لكه هاي سطحي را از بين ببرند.

3. درمان ارتودنسي براي مرتب كردن دندان ها

در صورتي كه دندان هاي شما نامرتب و كج و روي هم افتاده باشد با سفيد كردن آنها به تنهايي مشكل شما بر طرف نمي شود.

دندان هاي نامرتب حتي اگر سفيد هم باشند زيبا نيستند.

در اين صورت اگر شما خواهان دندان هاي مرواريدي و مرتبي هستيد بهتر است از درمان ارتودنسي كمك بگيريد.

يك متخصص ارتودنسي با معاينه دندان هاي به شما راه حل هايي براي بر طرف كردن ايرادات آنها مي دهد.( براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد.)

در اولين بازديد با يك ارتودنتيست شما مي توانيد از هزينه ارتودنسي و مدت زمان درمان اطلاع حاصل كنيد.

4.تنها يك بار در سال از سفيد كننده دندان استفاده كنيد

سفيد كننده هاي دندان با قيمت مناسب و به راحتي قابل سفارش هستند.

اما اگر از آنها بيش از حد استفاده شود باعث حساسيت و آسيب به دندان ها مي شوند.

همچنين احتمال دارد كه باعث ايجاد لكه هاي سفيد بر روي لثه شوند كه ايده آل نيستند.

بنابراين بهتر است در استفاده از آنها همه جوانب را در نظر بگيريد.

براي مطالعه بيشتر: مجله اينترنتي ارتودنسي دندان

بازدید : 223
11 زمان : 1399:2

رابطه دندان عقل با ارتودنسي چگونه است ؟ اگر از بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران اين سوال را بپرسيد اينگونه يه شما جواب خواهد داد:

دندان عقل يا مولر سوم آخرين دنداني است كه در قوس دنداني ظاهر مي شود.

به طور معمول سنين 17 تا 22 سالگي را محدوده ظاهر شدن اين دندان مي دانند.

اگرچه در بسياري از افرادي كه تمام دندان هاي دائمي خود را در آورده اند و سن جواني را هم پشت سر گذاشته اند ، افرادي هستند كه هنوز دندان عقل آنها رويش نكرده است.

اگر رشد فك ناكافي باشد و يا فرد مبتلا به كم خوني باشد در اين صورت دندان عقل او نهفته باقي خواهد ماند.

دندان هايي كه در مدت زمان معقول ظاهر نشده و تكميل نشده اند نهفته نام دارند..

اتهام به دندان عقل براي بروز مشكلات

بسياري از افراد دندان عقل را متهم به بروز مشكلات ساير دندان هاي خود دانسته اند.

چون اين دندان آخرين دنداني است كه در قوس دنداني هر فردي ظاهر مي شود.

دليل ديگري كه باعث اتهام به مشكل ساز بودن دندان عقل مي دانند حركت آن و اعمال فشار بر ديگر دندان ها است.

هنگامي كه اين دندان تلاش مي كند جاي خود را به بيرون پيدا نمايد .

اين امر مي تواند مسئول حركت ديگر دندان ها و افزايش ازدحام دندان و چرخش ديگر دندان هاي قدامي شود.

آيا تمامي دندان هاي عقل نياز به كشيدن دارند؟

گاهي اوقات يك دندان عقل به تنهايي مشكل ساز به نظر مي رسد.

اين دندان بايد كشيده شود.

در اين ميان بهتر است بدانيم كه تصميم گيري براي خارج كردن دندان مولر سوم از دهان را بهتر است به پايان كار ارتودنسي بيندازيم.

تاثير دندان عقل بر ثبات دندان

ازدحام دندان ها در برخي از افراد جوان پس از پايان درمان ارتودنسي يك پديده طبيعي و اجتناب ناپذير در طول سال است.

سن افراد در اين پديده ممكن است از فردي به فرد ديگر متفاوت باشد.

ثبات دندان ها پس از درمان ارتودنسي بستگي فراواني به سن افراد دارد.

لزوم كشيدن دندان عقل براي درمان ارتودنسي

متخصص ارتودنسي شما در بررسي هاي اوليه و با كمك گرفتن از تصاوير راديولوژي تشخيص مي دهد كه آيا ضرورتي براي كشيدن دندان عقل از دهان وجود دارد يا نه .

گاهي شلوغي و ازدحام دندان ها به قدري زياد است كه متخصص ارتودنسي شما چاره اي جز خارج كردن دندان عقل از دهان شما ندارد .

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي( ايمپلنت و بريج دندان ، دندانپزشكي اطفال و...) به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد.

بازدید : 203
11 زمان : 1399:2

رعايت بهداشت دهان و دندان براي همه امري مهم و ضروري است اما براي افرادي كه ارتودنسي دارند بسيار حياتي تر مي باشد. تميز نگه داشتن دندان ها و لثه ها در طول درمان ارتودنسي شديدا اهميت دارد زيرا عدم رسيدگي و مراقبت بيمار مي تواند موجب طولاني شدن دوره درمان و ملاقات هاي بيشتر با متخصص ارتودنسي شود.

بنابراين اگر مي خواهيد از چنين مشكلاتي دور مانده و دوره درمان ارتودنسي خود را سريع و بي دردسر ادامه دهيد، بايد بهداشت دهان و دندان را در اولويت قرار دهيد. در ادامه به اقداماتي كه بايد در جهت بهداشت دندان هاي ارتودنسي شده، انجام شود، مي پردازيم:

مسواك زدن

طي دوره درمان ارتودنسي، بايد دندان ها حداقل روزي ۳ بار و هر بار به مدت ۲ دقيقه مسواك شوند. اين زمان ها مي توانند پس از بيدار شدن، پس از هر وعده غذايي و قبل خواب باشند.

استفاده از نخ دندان

روزي يكبار بايد دندان ها را نخ دندان كشيد. استفاده از نخ دندان با وجود بريس هاي ارتودنسي ممكن است دشوار باشد اما روش هاي مختلفي براي تميز كردن مابين دندان ها و جلوگيري از پوسيدگي دندان و سالم نگه داشتن لثه ها وجود دارد. نخ دندان به بيرون كشيدن ذرات باقي مانده غذايي و ماده پلاك از بين دندان ها و خط لثه كمك مي كند. در غير اين صورت اين مواد سفت شده و تبديل به تارتار مي شوند

دهان شويه

پس از استفاده از مسواك و نخ دندان، داخل دهان، آب يا دهان شويه ضدعفوني كننده بچرخانيد. دهان شويه ضدعفوني كننده مي تواند براي التهاب و جراحت لثه ها كه ناشي از برخورد بريس هاي ارتودنسي هستند، بسيار مفيد باشد.

مراجعه منظم به متخصص ارتودنسي

طي دوره ي درمان ارتودنسي، بايد به طور منظم و براي تنطيم بريس ها، به متخصص ارتودنسي خود مراجعه كنيد. پس از هر جلسه تنظيم بريس هاي ارتودنسي، شما ممكن است محكمي سيم ها يا حتي كمي درد حس كنيد. در صورت تشديد يا تداوم درد بايد به ارتودنتيست خود اطلاع دهيد. هر مشكلي كه براي بريس هاي ارتودنسي پيش آمد؛ بايد متخصص ارتودنسي خود را سريعا در جريان قرار دهيد.(با توجه به طولاني بودن پروسه درمان ارتودنسي و نياز به مراجعه مداوم به متخصص ارتودنسي بهتر است به دنبال بهترين متخصص ارتودنسي نزديك به محل سكونت خود باشيد مثلا اگر ساكن كرج هستيد بهترين متخصص ارتودنسي در كرج را انتخاب كنيد.)

علاوه بر متخصص ارتودنسي، مراجعه منظم به دندانپزشك يا متخصص ترميم و زيبايي دندان ( متخصص ايمپلنت ، بريج دندان و...)طي دوره ارتودنسي نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است. چكاپ دندان به منظور تشخيص نشانه هاي اوليه پوسيدگي دندان و بيماري لثه انجام شده و در صورت لزوم ترميم و پركردگي براي دندان خراب صورت مي گيرد.

تعداد صفحات : 39

درباره ما
آمار سایت
 • کل مطالب : 579
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 588
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 439
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 7932
 • بازدید ماه : 36174
 • بازدید سال : 142385
 • بازدید کلی : 142385
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی