loading...

سيب سلامت

پزشكي

بازدید : 1
يکشنبه 15 تير 1399 زمان : 15:53

جراحی لاغری و تغییرات رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می کند. هرچقدر بیمار وزن بیشتری از دست بدهد به همان نسبت فشار روی قلب او نیز کمتر میشود. زیرا قلب دیگر نیازی نیست برای بافت چربی و اضافه بدن خون پمپاژ کند بلکه تنها به اندام های حیاتی و مهمتر خون رسانی میکند.

بعد از عمل لاغری، به مرور زمان فشار خون و کلسترول خون کاهش پیدا میکنند. این جراحی همچنین می تواند به کسانی که به دلیل چاقی زندگی کم تحرکی داشته اند، کمک کند مجدداً تحرک داشته باشند. زیرا بعد از عمل وزن کم کم کاهش میابد و شخص راحت تر میتواند جابجا شده و ورزش کند. ورزش منظم می تواند به کاهش وزن بیشتر و موثرتر بعد از عمل لاغری کمک کند و سلامت قلب را بهبود بخشد.

انواع جراحی لاغری برای بهبود عملکرد قلب و کاهش بیماری قلبی

یک متخصص جراحی لاغری با کمک تعداد زیادی تکنیک و روش های خاص اقدام به درمان چاقی میکند. اغلب این روش ها با کمک لاپاراسکوپی انجام داده میشود که روشی بسیار ایمن و کم تهاجم است. از میان انبوهی از روش های جراحی لاغری، تکنیک ها و روش های زیر مهمترین و شناخته شده ترین عمل های جراحی برای حذف چاقی هستند:

رژیم غذایی بعد از عمل لاغری به بهبود سلامت قلب کمک میکند

از آنجا که اغلب جراحی های لاغری مانند اسلیو معده باعث کاهش حجم و اندازه معده میشوند، درنتیجه بیماران ملزم به مصرف یک رژیم غذایی بسیار محدود و البته مقوی و مغذی هستند. این غذاها اغلب کم قند و کم چرب هستند که نقش مهمی در درمان و کاهش بیماری قلبی دارند.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

بازدید : 14
شنبه 14 تير 1399 زمان : 15:30

یکی از بدترین بیماریهای مرتبط با چاقی، بیماری قلبی و عروقی است. اشخاصی که چاق هستند معمولا با یک یا تعدادی از این بیماری ها مثل فشار خون بالا، حمله قلبی، بیماری عروق کرونری و ..مواجه هستند. با کاهش وزن و لاغر شدن میتوان تا حد زیادی به بهبود و درمان این بیماری ها کمک کرد. با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر درباره این معضلات صحبت کنیم و به شما نشان دهیم چگونه یک متخصص جراحی لاغری خوب با عمل لاغری میتواند به افراد چاقی که بیماری قلبی دارند کمک کند تا سلامت قلبشان بهبود پیدا کند.

بیماری قلبی-عروقی مرتبط با چاقی

چاقی از بزرگترین معضلات بشر در عصر جدید است. شاید نتوان خود چاقی را یک بیماری تلقی کرد اما به واسطه اینکه میتواند باعث شکل گیری انواع و اقسام بیماری ها شود، میتوان به آن لقب ام‌الامراض را داد که لقب بسیار برازنده ای است. به شخصی که شاخص توده بدنی یا BMI برابر ۳۰ یا بالاتر از آن دارند معمولا به عنوان اشخاص چاق شناخته میشوند.

نارسایی، مهمترین بیماری قلبی در ارتباط با چاقی

ما کلا دو نوع نارسایی قلبی داریم. یکی نارسایی سیستولیک قلب و دیگری نارسایی دیاستولیک قلب. در نارسایی سیستولیک، قلب به طور عادی خون پمپاژ نمی کند. در این وضعیت درصد خونی که با هر انقباض عضله قلب از آن خارج میشود کاهش میابد. به عبارتی پمپاژ کاهش پیدا میکند و ناکامل است. در نارسایی دیاستولیک درصد تخلیه خون از قلب نرمال است. اما به دلیل سفت بودن عضله قلب، این ارگان هنوز نمیتواند به درستی خون را به بدن پمپاز کند.

اما واقعا چاقی چه ارتباطی با نارسایی قلبی دارد؟

در دستورالعمل نارسایی قلبی که در سال ۲۰۱۳ توسط دانشکده قلب و عروق و انجمن قلب آمریکا منتشر شد، اعلام شد که چاقی به عنوان نقطه شروع نارسایی قلبی در نظر گرفته می شود. در این راهنما، چاقی به عنوان یک بیماری پزشکی ذکر شده است که به خودی خود، فرد با داشتن آن، در مرحله A نارسایی قلبی قرار می دهد. مرحله A، مطابق با این راهنما، به مرحله ای اطلاق میشود که در آن شخص چاق بدون بیماری ساختاری قلبی و بدون علائم نارسایی قلبی در آن قرار دارد. این بدان معناست که، حتی اگر یک شخص چاق هیچ نشانه و علائمی از نارسایی قلبی نداشته باشد، اما به دلیل داشتن چاقی، در مرحله خطرناک A قرار دارد.

جراحی لاغری+ رژیم غذایی سالم+ ورزش منظم= بهبود بیماری قلبی

جراحی باریاتریک یا عمل لاغری( عمل اسلیو معده ، عمل ساسی معده ....)، با کاهش شاخص توده بدنی یا BMI و کمک به افراد با چاقی شدید، در رسیدن به وزن سالم، می تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند. مهمترین بخش این پروسه، انجام عمل توسط یک جراح لاغری خوب است. و بخش مهم دیگر آن در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم همراه با رژیم لاغری و ورزش منظم است.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

بازدید : 12
چهارشنبه 11 تير 1399 زمان : 15:32

چنانچه یک متخصص جراحی لاغری تایید کرد که یک کاندید خوب برای جراحی لاغری هستید، خوب است که راجع به انواع مختلف این روش بدانید.

اینکه کدام نوع برای شما بهتر است، بستگی به اهداف، شرایط سلامتی و توصیه های پزشک شما دارد. بعلاوه باید در نظر داشته باشید که بیمه ی درمانی شما کدام نوع از جراحی ها (عمل اسلیو معده ، عمل ساسی معده و...) را تحت پوشش قرار می دهد.

تمامی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید و در نهایت، یک تصمیم آگاهانه بگیرید. همه ی افراد یک کاندید خوب برای جراحی لاغری محسوب نمی شوند و پزشکان آن را به کسانی توصیه می کنند که:

شاخص توده ی بدنی آنها ۴۰ یا بالاتر باشد. این عدد نشان دهنده ی حدودا ۴۵ کیلوگرم اضافه وزن در مردان و ۳۶ کیلوگرم در زنان است.

شاخص توده ی بدنی آن ها کم است، با این وجود چاق هستند و بیماری های جدی مرتبط با چاقی دارند. این بیماری ها شامل دیابت نوع دو، آپنه خواب شدید، یا کلسترول بالا هستند. مطالعه شود: بیماری های مرتبط با چاقی

راه های دیگر کاهش وزن را امتحان کرده اند اما با شکست مواجه شده اند.

کاملا با خطرات آن آشنا هستند.

جراحی کاهش وزن می تواند زندگی شما را نجات دهد اما برای رسیدن به این نتیجه باید تغییرات همیشگی و چشمگیری در خوراک، ورزش و زندگی خود ایجاد نمایید.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

بازدید : 13
سه شنبه 10 تير 1399 زمان : 15:49

معمولا بیماران باید دو ساعت قبل از جراحی لاغری در بیمارستان عرفان تهران حضور داشته باشند.

در این زمان شما لباس مخصوص و دارویی هایی که قبل از جراحی لاغری نیاز دارید را دریافت می کنید.

همچنین با متخصص بیهوشی و متخصص جراحی لاغری خودتان مذاکره می کنید.

سپس به اتاق عمل برده می شوید.

بسته به نوع عمل لاغری که انجام می دهید (عمل اسلیو معده،عمل ساسی معده،حلقه ی معده و …) عمل بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول می کشد.

پس از پایان عمل به اتاق ریکاوری برده می شوید تا به هوش بیایید و تا یک ساعت در آنجا تحت نظر هستید.

پس از این مرحله به اتاق خصوصی برده خواهید شد

و دردتان با مسکن تسکین داده می شود و پرستار شما را تشویق می کند که هر دو ساعت یک بار کمی راه بروید.

روز بعد از عمل به رادیولوژی برده خواهید شد

و از معده عکس برداری می شود تا در صورت بروز سوراخ یا نشت در بافت معده از آن مطلع شوند.

با توجه به نوع و روند جراحی که انجام می شود می توان انتظار داشت که بیمار حدود ۱ الی ۳ روز بستری شود.

پس از آن می توانید ترخیص شوید

ولی ادامه این راه نیازمند اراده و تلاش خودتان می باشد.

برای مطالعه بیشتر: مجله لاغری و تناسب اندام

بازدید : 16
دوشنبه 9 تير 1399 زمان : 15:09

کاهش وزن جزء اقدامات قبل از جراحی لاغری محسوب می شود که می تواند به کاهش میزان چربی های داخلی و خارجی کبد و شکم کمک کند. همین مسئله به متخصص جراحی لاغری این امکان را می دهد تا به جای جراحی باز از جراحی لاپاراسکوپی استفاده کند. جراحی لاپاراسکوپی کمتر از جراحی باز تهاجمی بوده و دوره نقاهت عمل اسلیو معده یا هر جراحی لاغری ( عمل ساسی معده و....)دیگری که با این روش انجام می شود، نیز کوتاه تر است.

کاهش وزن قبل از جراحی لاغری نه تنها به داشتن جراحی ایمن تر کمک می کند بلکه بیمار را برای تغییر در رویه زندگی بعد از جراحی لاغری آماده می کند.

جراح قبل از جراحی، اهداف و برنامه غذایی دقیق بیمار را مشخص می کند. برنامه غذایی بیمار ممکن است پس از جلسه مشاوره آغاز شود. در صورت عدم کاهش وزن قبل از جراحی، ممکن است جراحی لاغری کنسل یا به زمان دیگری موکول گردد.

دستورالعمل ها

دستورالعمل ها برای تغییرات رژیم غذایی پس از جراحی لاغری و حتی قبل از جراحی ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد. اما به طور کلی رژیم غذایی قبل از جراحی لاغری می تواند شامل موارد زیر باشد:

حذف یا کاهش مصرف چربی های اشباع شده مانند محصولات شیری، گوشت های چرب و غذاهای سرخ شده.

 • حذف یا کاهش غذاهایی با کربوهیدارت بالا مانند دسر های پر شکر، پاستا، سیب زمینی، نان و محصولات نان.
 • حذف نوشیدنی های پر شکر مانند آبمیوه و نوشابه.
 • کنترل میزان غذای مصرفی در هر وعده.
 • پرهیز از پرخوری.
 • پرهیز از سیگار کشیدن.
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و مواد روان گردان.
 • خودداری از خوردن مایعات همراه با غذا.
 • مصرف مولتی ویتامین روزانه.
 • استفاده از مکمل های پروتئینی مانند شیک و پودر پروتئینی.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندامبازدید : 22
يکشنبه 8 تير 1399 زمان : 15:54

یک مطالعه در همین خصوص در سال ۲۰۱۶ انجام شد. این مطالعه حاکی از آن بود بیمارانی که تحت بای پس معده ، ساسی بای پس یا اسلیو معده قرار داشتند، تنها شش ماه پس از عمل، به طور قابل توجی کیفیت خوابشان بهبود پیدا کرد.

یک مطالعه تحقیقاتی دیگر در سال ۲۰۱۲ اظهار داشت بیمارانی که تحت عمل چاقی قرار گرفته اند مدتی بعد از عمل گزارش کرده اند که از کیفیت خواب بهتری برخوردارند و از خوابشان لذت میبرند. زیرا قبلا با وجود چاقی نمیتوانستند تا این حد راحت و بدون اختلال بخوابند. بیماران ۱ سال بعد گزارش دادند با رعایت یک رژیم لاغری بعد از عمل, سلامت عمومی بدنشان افزایش یافته زیرا هم بیماری های مرتبط با چاقی ریشه کن شده بود و هم خواب خوب سیستم های بدن را رفرش کرده و به عملکرد درست تر آن ها منجر میشود.

عمل لاغری با تنظیم خواب، روحیه و انرژی را بهبود میبخشد

علاوه بر این، همچنان که بیماران به کاهش وزن ادامه می دهند ، سطح انرژی آن ها افزایش می یابد. این وضعیت در نهایت منجر به افزایش آگاهی و هوشیاری، تمرکز، کاهش استرس و موارد مثبت دیگر خواهد شد.

چاق هستید نیاز به عمل جراحی لاغری دارید؟

اگر همزمان از چاقی مفرط و مشکلات متعدد خواب رنج میبرید به شما توصیه میکنیم که به یک متخصص جراحی لاغری خوب مراجعه کنید. او شما را ارزیابی کرده و مناسبترین و ایمنترین روش لاغری را به شما توصیه میکند.

برای مطالعه بیشتر: مجله لاغری و تناسب اندام

بازدید : 17
شنبه 7 تير 1399 زمان : 14:31

یکی از دلایل اصلی آپنه انسدادی خواب چاقی است. با افزایش وزن، بافتهای نرم در نزدیکی پشت گلو می توانند بزرگ و حجیم شوند. هنگامی که بدن در حال استراحت است و اصطلاحا ریلکس میکند، این بافت ها می توانند روی مجرای تنفسی یا راه هوایی بخوابند و در روند اکسیژن رسانی به ریه ها و اعضای بدن اختلال ایجاد کنند. در نتیجه این امر، میزان اکسیژن رسانی به بدن را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.

آپنه خواب انسدادی درمان نشده در نهایت می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی از جمله بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی و … شود. برای برطرف کردن این مشکل روش های زیادی وجود دارد. اما در بسیاری موارد، کاهش وزن تنها درمانی است که برای از بین بردن علائم آن کاربرد داد.

اگر چاقی مفرط دارید سریعترین راه برای حل آپنه انجام مراجعه به یک متخصص جراحی لاغری و انجام عمل جراحی لاغری است. مهمترین روش های جراحی لاغری که میتوانند به طور موثر آپنه و علایم آن را برطرف کنند عبارتند از:

و …

ذکر این نکته حائز اهمیت است که هدف از انجام عمل جراحی لاغری، درمان چاقی است. ما با روش های جراحی کاری میکنیم که خیلی زود و ایمنتر وزن از دست دهید. و در نتیجه ی کاهش وزن، کم کم تمام مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی با لاغرشدن شما از بین میروند. بنابراین ما تنها برای درمان یک مشکل خاص مثل آپنه، عمل لاغری انجام نمیدهیم بلکه برای از بین بردن چاقی و مجموع مشکلات همراه با آن عمل میکنیم.

برای مطاالعه بیشتر: مجله لاغری و تناسب اندام

بازدید : 30
چهارشنبه 4 تير 1399 زمان : 15:15

برای درمان کبد چرب هیچ روش مشخصی وجود ندارد، اما تغییر روش زندگی می تواند به طور قابل توجهی شرایط کبد را بهبود بخشد وحتی شاید آن را به حالت اولیه بازگرداند.

این تغییرات شامل:

ترک الکل: در صورتی که به کبد چرب الکلی مبتلا هستید، مهمترین روش درمان کبد چرب، ترک مصرف الکل می باشد. ادامه مصرف الکل می تواند منجر به سیروز یا هپاتیت الکلی شود. ترک الکل همچنین برای بیمارانی که به کبد چرب غیرالکلی مبتلا هستند، مفید می باشد.

کاهش وزن: کبد چرب یکی از بیماری های مرتبط با چاقی و اضافه وزن است. امروزه بسیاری از افراد به علت عدم کاهش وزن از طریق رژیم لاغری یا ورزش، به انواع جراحی لاغری مانند جراحی اسلیو معده ، جراحی ساسی معده و... روی می آورند. با این حال تاثیر جراحی های لاغری بر کبد های چرب غیر الکلی، خصوصا فیبروز و سیروز کبدی هنوز دقیق مشخص نشده است. اما به احتمال زیاد مراجعه به یک متخصص جراحی لاغری و انجام یکی از عمل های جراحی لاغری می تواند گزینه بسیار خوبی برای درمان کبد چرب غیر الکلی، شامل بیماران فیبروزی و سیروزی (خفیف و قابل بازگشت) باشد.

ورزش: حتی اگر ورزش کردن منجر به کاهش وزن نشود اما از آنجایی که ورزش موجب کاهش مقاومت انسولین و بهبود دیابت می شود، عاملی کلیدی در بهبود کبد چرب می باشد. ورزش های مقاومتی و ایروبیک هر دو می توانند علیرغم کاهش وزن به بهبود یا درمان کبد چرب کمک کنند.

کنترل سطح قند خون

کاهش یا پرهیز از مصرف نوشیدنی های گازدار، آبمیوه ها و غذاهای فرآوری شده ی پر شکر

درمان کلسترول بالا. پزشک ممکن است برای بر تغییر در رژیم غذایی و روش زندگی، داروهایی برای کاهش سطح کلسترول نیز تجویز کند.

پرهیز از داروهایی که ممکن است بر کبد تاثیر بگذارند مانند استروئید ها. از داروهایی غیر از داروهای تجویزی پزشک، مصرف نکنید.

ورزش: حتی اگر ورزش کردن منجر به کاهش وزن نشود اما از آنجایی که ورزش موجب کاهش مقاومت انسولین و بهبود دیابت می شود، عاملی کلیدی در بهبود کبد چرب می باشد. ورزش های مقاومتی و ایروبیک هر دو می توانند علیرغم کاهش وزن به بهبود یا درمان کبد چرب کمک کنند.

کنترل سطح قند خون

کاهش یا پرهیز از مصرف نوشیدنی های گازدار، آبمیوه ها و غذاهای فرآوری شده ی پر شکر

درمان کلسترول بالا. پزشک ممکن است برای بر تغییر در رژیم غذایی و روش زندگی، داروهایی برای کاهش سطح کلسترول نیز تجویز کند.

پرهیز از داروهایی که ممکن است بر کبد تاثیر بگذارند مانند استروئید ها. از داروهایی غیر از داروهای تجویزی پزشک، مصرف نکنید.

بازدید : 39
سه شنبه 3 تير 1399 زمان : 15:47

هنگامی که شیره گوارشی از معده خارج می شود، می تواند موجب درد شدید و آسیب به ارگان های داخلی و بافت های دیگر بدن شود. عدم درمان به موقع این وضعیت می تواند موجب مرگ بیمار شود.

علائم نشتی اسلیو معده کدامند؟

برخی از شایع ترین علائم و نشانه های نشتی اسلیو معده عبارت است از:

 • افزایش ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • درد در ناحیه شکم
 • درد در قفسه سینه
 • شانه درد
 • سرگیجه
 • تب
 • احساس بیماری و نگرانی

در صورتی که پس از جراحی اسلیو معده به هر یک از علائم نشتی اسلیو معده دچار شدید سریعا به متخصص جراحی لاغری خود اطلاع دهید.

تشخیص

تشخیص نشتی اسلیو معده از طریق آزمایش دستگاه گوارش فوقانی(GI) یا سی تی اسکن انجام می شود. در هر دو روش بیمار مایعی به نام کنتراست می نوشد و سپس از طریق عکس های ایکس ری مشخص می شود که آیا کنتراست از معده نشت کرده یا خیر. اگر بیمار علائم نشتی در اسلیو معده را داشته باشد ولی آزمایشات چیزی نشان ندهند، ممکن است جراح دستور یک عمل اورژانسی را برای پیدا کردن نشتی بدهد.

برای درمان نشتی اسلیو معده به احتمال زیاد مراحل زیر انجام می شود:

 • تزریق آنتی بیوتیک داخل رگ
 • از بین بردن هرگونه عفونت ناشی از نشتی، ترمیم نشت یا ایجاد دوباره ی خط بخیه
 • قرار دادن استنت از طریق آندوسکوپی در کنار قسمت نشتی از درون کیسه معده
 • توقف غذا خوردن از طریق دهان. بیمار ممکن است تا زمان بهبود نشتی از طریق لوله ای که مستقیما به روده کوچک می رود، غذا دریافت کند.

البته تنها اسلیو معده نیست که ممکن است نشت کند. در این قسمت به نشت بای پس معده نیز می پردازیم.

برای مطالعه بیشتر: جراحی ساسی معده

بازدید : 43
دوشنبه 2 تير 1399 زمان : 15:40

شاید اطلاعات ذکر شده و آمار و ارقام درج شده در این مقاله زیاد به نظر برسند اما در نهایت اگر واقعا شما در حال پیدا کردن بهترین جراح لاغری هستید قطعا به درد شما خواهد خورد. و در نهایت در همان جلسه ای که متخصص جراحی لاغری برای ارزیابی و مشاوره در اختیار شما قرار میدهد حتما و حتما برخی از مهمترین سوالات زیر را بپرسید:

طی یک سال گذشته چند عمل جراحی لاغری ( عمل اسلیو معده ، جراحی ساسی معده و...) انجام داده اید؟

تا چه حد به آموزش به بیمار اهمیت میدهید؟ آیا قبل، حین و بعد از عمل اطلاعات و توصیه های لازم را به بیمارن میدهید؟

آیا در کنار عمل چاقی اعمال جراحی عمومی را نیز انجام میدهد؟

آیا میتوانم درباره شما از بیمارانتان سوالاتی بپرسم؟ میتوانم به آن ها دسترسی داشته باشم؟

میزان موفقیت، عدم موفقیت و عوارض مربوط به هر نوع جراحی چاقی که انجام می دهید چیست؟

آیا خطرات جراحی لاغری برای من مانند سایرین خواهد بود یا بیشتر است؟ چرا اینگونه است؟

کدام نوع از جراحی چاقی را برای من توصیه می کنید؟ چرا؟

چه دستورالعمل های قبل و بعد از عمل به بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار دارند، می دهید؟

بهترین جراح لاغری تهران کیست؟

اگر در شهر تهران هستید و یا مایلید در شهرا تهران چاقی خود را درمان کنید میتوانید روی دستان توانای دکتر طاها عنبرا بهترین جراج لاغری تهران حساب کنید. دکتر عنبرا تمام ویژگی های بر شمرده شده در این مقاله را دارا هستند و میتوانند در بهترین بیمارستان ها با امکاناتی مناسب شما را عمل کرده و برای همیشه از چاقی برهاند

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

تعداد صفحات : 39

درباره ما
آمار سایت
 • کل مطالب : 501
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 12
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1225
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 1786
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 10054
 • بازدید ماه : 7627
 • بازدید سال : 44364
 • بازدید کلی : 44364
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی